Konferencja
Prawo, pieniądz i mniejszość żydowska w grafikach Artura Szyka
Na Konferencji omówiony zostanie wpływ mniejszości żydowskiej na kształtowanie się instytucji finansowych w Polsce. Szczegółowy plan zawiera agenda wydarzenia.
Kiedy?
20 października 2016 roku, godz. 16:00-21:00Gdzie?
W siedzibie Stradomskiego Centrum Dialogu przy ul. Stradomskiej 11/13
Dla kogo?
Konferencja ma charakter otwarty, o udziale w wydarzeniu decyduje kolejność zgłoszeń.
Do Konferencji pozostało
Dzień(s)
:
Godzina(y)
:
Minut(y)
:
Sekund(y)
Ilość miejsc ograniczona. O udziale w Konferencji decyduje kolejność zgłoszeń.

prof. dr hab. n. med. Aleksander Skotnicki
Wybitny uczony, hematolog, profesor zwyczajny Uniwersytetu Jagiellońskiego.Profesor Skotnicki pełni funkcję kierownika Katedry Hematologii Collegium Medicum UJ i ordynatora kliniki hematologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Jest autorem i współautorem prawie 300 publikacji i 12 książek z zakresu medycyny.
9 marca 2016 r. w Muzeum Galicja z inicjatywy Stowarzyszenia Krakowian w Izraelu oraz warszawskiej fundacji „Z głębokości” prof. Aleksander B. Skotnicki otrzymał honorowe wyróżnienie „za zasługi dla ochrony Dziedzictwa Żydowskiego w Galicji”.
Na tym polu prof. Skotnicki równolegle z prowadzeniem Kliniki i Katedry Hematologii działa od lat urządzając wystawy, publikując książki i genealogie przedwojennych mieszkańców Krakowa – współobywateli żydowskiego pochodzenia.

prof. UW Adam Redzik
(ur. 1977) prawnik i historyk, doktor habilitowany nauk prawnych (UJ), wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego, adwokat.
Ukończył studia prawnicze i historyczne, a następnie studia doktoranckie uzyskując doktoraty z nauk humanistycznych (KUL) i nauk prawnych (UJ). W latach 2006-2010 był wykładowcą Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku, w latach 2007–2013 adiunktem na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Od 2008 r. pracuje na Wydziale Stosownych Nauk Społecznych i Resocjalizacji Uniwersytetu Warszawskiego. Był Stypendystą Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (2007 i 2008) oraz stypendystą Europejskiego Kolegium Polskich i Ukraińskich Uniwersytetów (2001–2005). Odbył staże naukowe i prowadził kwerendy na Ukrainie, w Niemczech, na Litwie i w Hiszpanii. Jest członkiem Kolegium Redakcyjnego „Palestry”.
Opublikował ponad trzysta opracowań naukowych, przede wszystkim z zakresu dziejów prawa, prawa porównawczego, historii nauki oraz regionalistyki, w tym kilka książek, m.in. Wydział Prawa Uniwersytetu Lwowskiego w latach 1939–1946 (Lublin, TN KUL 2006), Zarys historii samorządu adwokackiego w Polsce (Warszawa 2007, wyd. 2, 2010), Prawo prywatne na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie (Warszawa, C.H.Beck 2009), Themis i Pheme. Czasopiśmiennictwo prawnicze w Polsce do 1939 roku (Warszawa, Iskry 2011, wspólnie ze S. Milewskim), Historia adwokatury (Warszawa: NRA 2012, wspólnie z T.J. Kotlińskim), Stanisław Starzyński (1853–1935) a rozwój polskiej nauki prawa konstytucyjnego (Kraków-Warszawa, Wysoki Zamek 2012).
Jest jednym z fundatorów Instytutu Allerhanda, członkiem Rady Głównej oraz Rady Nadzorczej. Kieruje Sekcją Tradycji Prawnej.

dr Wojciech Rogowski
Wiceprezes Instytutu Allerhanda
Doktor ekonomii. Ekspert w Instytucie Ekonomicznym NBP, adiunkt w Kolegium Gospodarki Światowej w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. W badaniach i publikacjach koncentruje się na instytucjonalnych uwarunkowaniach rozwoju gospodarczego, szczególnie na problemach restrukturyzacji gospodarki, jakości prawa, struktur własnościowych i funkcjonowania corporate governance.
Ekspert w dziedzinie analizy ekonomicznej prawa. Współautor książki „Ocena skutków regulacji – poradnik, doświadczenia, perspektywy” (CH Beck 2007). Członek kolegium redakcyjnego Czasopisma Kwartalnego HUK.

dr n. med. Leszek Allerhand
wnuk Maurycego Allerhanda
Urodził się w 1932 r. we Lwowie w znanej rodzinie prawniczej. W mieście tym spędził dzieciństwo i wczesną młodość, z czego znaczną część w czasie okupacji sowieckiej i niemieckiej. Wraz z rodzicami przeżył Holokaust.
Wiosną 1945 r. „repartiował” się z rodzicami do Krakowa. Tam zdał egzamin dojrzałości w Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki. W 1956 r. ukończył studia medyczne na Akademii Medycznej w Krakowie, po czym rozpoczął pracę w Trzeciej Klinice Chorób Wewnętrznych w Krakowie, jako stypendysta Ministra Zdrowia. W 1961 r. na UJ uzyskał stopień doktora. Od 1962 r. mieszka w Zakopanem, gdzie pracuje jako lekarz chorób wewnętrznych. Interesuje się muzyką poważną, narciarstwem (przez wiele lat był lekarzem kadry narodowej biegaczy i biegaczek Polskiego Związku Narciarskiego), turystyką oraz rodzinnym Lwowem. W 2003 r. opracował i wydał dzienniki swojego dziadka Maurycego z lat 1941 – 1942 (Zapiski z tamtego świata. Założyciel i Prezes Honorowy Fundacji Instytutu Allerhanda. Autor książki „Żydzi Lwowa – opowieść” wyd. Instytut Allerhanda.
Od 1962 r. żonaty z Aliną Towarnicką-Allerhand.
Formularz rejestracyjny: